Lastik Değişimi

Aracınızın lastikleri güvenli bir sürüş için çok önemlidir. fren esnasında ve virajlarda yolda tutunmasını sağlayan lastiklerdir. Araç lastikleri aracın seyir performansı açısından oldukça önemlidir. Lastikler aracın hareketini zeminle buluşturarak güvenli yol tutuşu sağlar. Lastiklerinizin mevsimine göre mutlaka değişimi sağlanmalıdır. 1 Aralık ila 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmak zorunludur. Bu tarihler haricinde yaz lastiği kullanmalısınız. Bu hem güvenliğiniz hem de yakıt tasarrufu yapabilmeniz için oldukça önemlidir. Yaz/kış lastiği değişim dönemlerinin yanı sıra belirli bir süre kullandıktan sonra da lastik değişimi yapmanız gerekebilir. Bu konuda lastik diş derinliği size fikir verebilir. Lastik diş derinliğinin minimum 1,6 mm olması gerektiği yasalarda belirtilmiştir. Lastiklerinizin değişimi sırasında mutlaka lastik analizi yapılır. Lastiklerinizde oluşmuş yada oluşabilecek hasarların önüne geçilerek, güvenliğiniz için olası riskler tespit edilmiş olur.

Araç Lastiğinizin değişim süreci Lastiğin jant ile birlikte araçtan sökülmesi ile başlar ve Lastik janttan ayırılır, Yeni lastik janta takılır, Lastik ve jant ikilisinin balans ayarı gerçekleştirilir, Lastik Araç Üreticisinin önerdiği doğru hava basıncı ile şişirilerek doğru tork ayarıyla araca tekrardan monte edilir, Araç Üzerinden Lastik hava basınç sistemi yeniden kalibre edilerek son bulur.

Tüm bu işlemler Modern ekipmanların yardımı ile eğitimli teknisyenlerimiz tarafından max 30 dk içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Balans Hizmeti

Lastikler aracınızın yolla tek temas noktasıdır. Sürüş güvenliği açısından lastiklerinizin balans ayarı kontrolü çok büyük önem taşır.

Lastiklerin yaptığı kilometre ve zorlu zemin koşullarına göre, bazen aldıkları darbeler, kaldırıma çarpma gibi nedenlerden ötürü zamanla denge ve duruşunda bozulmalar meydana gelir.

Lastiklerde Balans ayarı yapılmadığı taktirde jant veya lastiğin dengesizliğinden dolayı yük dengesinin bozulmasına, yaklaşık 100km/h gibi veya daha yüksek hızlarda, direksiyonunda titreşimine sebep olmaktadır, bu da sürüş konforunu ve güvenliğini düşürmektedir.

Balans ayarı sırasında lastiğin her iki tarafının ağırlığı eşitlenir ve lastikler sürüş sırasında dengede kalır. Bu sayede titreşimlerin önüne geçilmiş olur, lastiğin düzensiz aşınması önlenir, iyi bir yol tutuşu ve sürüş konforu sağlanır.